İç çamaşırı seçerken dikkat edilmesi gerekenler

İç çamaşırı seçerken üzerinde durulması gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalardan en önemlisi iç çamaşırlarının rahat ve sağlıklı olmasıdır. Temiz olmasına ihtiyaç duyulan ve bazı sağlık problemlerine neden olabilen iç çamaşırlarını seçerken dikkatli davranmalısınız ve beden ölçünüze uygun olan iç çamaşırlarını seçmelisiniz.

Dış giyime göre daha çok önem isteyen iç giyimde öncelik modadan ziyade sağlıklı olması olmalıdır. Pamuktan üretilen iç çamaşırlarının seçilmesine özen gösterilmelidir. Polyester, Asetat, Triasetat, Naylon veya naylon karşımı fazla olan iç çamaşırları kesinlikle tercih edilmemelidir. Hassas tene sahip olanlar ve tenleri alerjiye yatkın olanlar bu konuya daha fazla özen göstermelidir.

İç çamaşırlarının ten ile temas eden lastik bölümlerinde alerjik tepkimeler ortaya çıkabiliyor. Ten ile temas eden lastik bölümlerinde oluşan baskı sonucunda kaşıntı ve kızarıklık gibi problemler oluşabiliyor. Moda veya güzel göründüğü sebebiyle tercih edilen zararlı kumaşlardan üretilmiş iç çamaşırları sağlık açısından tehlike arz ediyor. İç çamaşırlarının baskı yaptığı bölgelerde yağ dokusunda deformeye neden olabiliyor ve derideki olumsuz temastan ötürü egzama sorunları çıkarabiliyor.

 

 

Sütyen seçerken de dikkatli hareket edilmeli beden ölçünüze uygun, sütyen lastiğinin doğrudan tene temas etmediği sütyenler seçilmelidir. Doğrudan ten ile temas eden lastikler zamanla deforme olduğu için alerjik tepkimelere neden oluyor.

İç çamaşırı seçerken dikkat edilmesi geren bir diğer ürün ise slip külotlardır. Özellikle kadınların aylık döngü dönemlerinde tercih ettiği slip külotlar jinekolojik problemlerden vajinal enfeksiyonlara neden olabiliyor. Slip külotlar kaşıntı, deride yanma, idrarda yanma ve istenmeyen kokulu akıntılara davetiye çıkarabiliyor. Bu ve benzeri belirtiler enfeksiyonun habercisidir. Böyle durumlarda tıbbi tedavinin yanında iç çamaşırı seçimine de özen gösterilmesi gerekir.

 

 

İç çamaşırı seçerken sağlıklı kumaşları tercih ettiğinizden emin olduktan sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise renktir. Favori renkleriniz veya sizi kendisine çeken parlak renklere aldanmamalısınız. İç çamaşırları üzerinde kullanılan kumaş boyalarından bazıları sanayi tipi kumaş boyalarıdır. Bu tür kanserojen maddeler içeren boyalar teninize temas edeceği için önemli sağlık sorunlarına sebep olabilir. Doğal kumaş boyası kullanılan iç çamaşırlarını tercih etmelisiniz.

Son olarak değinmemiz gereken konu iç çamaşırlarını yıkadıktan sonra ütülenmesi, ısıdan etkilenen mikropları öldürdüğü için dikkat etmeniz sağlık açısından oldukça faydalıdır.

 

Yorumunuzu bırakın
Filtreler
Sort
display